Zakup nieruchomości do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa?

Katarzyna Skowrońska | 2 komentarze

Co do zasady mieszkanie kupione w trakcie trwania małżeństwa będzie należało do majątku wspólnego.

Ale…  Nie zawsze tak musi być.

Może być na przykład tak, iż jedno z małżonków odziedziczy sporą sumę pieniędzy.

I chce za tę kwotę kupić sobie mieszkanie.

„To co odziedziczone” jest co do zasady majątkiem osobistym tego z małżonków, które spadek dostało.

Pieniądze otrzymane w spadku są więc majątkiem osobistym. A mieszkanie?

Otóż w tej sytuacji mieszkanie kupione za odziedziczone pieniądze także będzie stanowić majątek osobisty.

Skąd to wiemy?

Podstawa prawna to art. 33 pkt. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego;

art. 33 Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej

Oczywiście – bardzo ważne jest to, jak dokładnie będzie to zapisane w akcie notarialnym.

Nawet nie bardzo ważne, lecz nawet kluczowe.

Prawdopodobnie notariusz mimo wszystko będzie chciał, aby w takiej sytuacji w kancelarii stawił się także małżonek tej osoby, która mieszkanie nabywa do swojego majątku osobistego.

Ma to swoje uzasadnienie – chodzi o to, aby małżonek ten potwierdził okoliczność, że środki za które nieruchomość jest nabywana faktycznie stanowią majątek osobisty drugiego ze współmałżonków.

MA TO duże znaczenie, jeśli w przyszłości doszłoby do rozwodu i podziału majątku…

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz Czerwiec 16, 2014 o 22:00

Nie jest to szczególnie skomplikowana, ale za to bardzo ważna kwestia. Wszystko co wiąże się z kwestiami majątkowymi wewnątrz małżeństwa jest kwestią delikatną, ale niezwykle ważną. Można dzięki temu zabezpieczyć nie tylko siebie, ale i małżonka przed ewentualnymi kłopotami, które mogą pojawić się w przyszłości.

Odpowiedz

Barbara Czerwiec 22, 2015 o 10:59

Witam,
mam pytanie czy w opisanej sytuacji stawiający małżonek który potwierdza tylko że zakup jest z osobistego majątku składa też podpis na akcie notarialnym? Czy tylko wystarczy że ustnie to przy notariuszu potwierdzi że tak jest?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: