Mieszkanie kupione w czasie małżeństwa…

Katarzyna Skowrońska | Komentarze (1)

Różnie to w życiu bywa. Może jesteś akurat w trakcie rozwodu, a sprawa przeciąga się na kolejne miesiące, i nikt nie wie, kiedy się skończy; podczas gdy Ty jesteś już w kolejnym – na razie tylko faktycznym-  ale tym razem bardzo udanym  związku?

Albo może pozostajesz z żoną czy mężem w tzw. separacji faktycznej (tzn. co prawda nie było rozwodu ani orzeczonej przez sąd separacji, ale od dawna z żoną czy mężem nie mieszkasz i masz w ogóle niewielkie pojęcie co u tej drugiej strony słychać) – ale jesteś w stałym związku z inną osobą? Tak czasem bywa, małżonkowie od dawna ze sobą nie mieszkają, dzieci dorosły, może jedna z osób wyjechała za granice i tam ułożyła sobie życie (na sprawę o rozwód nie było jakoś czasu ani pieniędzy, ale „czy to w końcu  takie istotne jak oboje nie mamy do siebie pretensji, dzieci już na swoim, a my  jakoś się we wszystkim dogadamy”)

Może będąc w takiej sytuacji rozważasz zakup wspólnego mieszkania z tą drugą osobą (z którą pozostajesz w tzw. „faktycznym pożyciu”)?

W końcu „co to za problem z tym małżonkiem, skoro każde z nas dostaje pieniądze za pracę na swoje konto, bo wspólnego konta w banku to nie mamy od wielu lat”.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji i tak myślisz to dobrze się zastanów i przemyśl to, jaki cel tak naprawdę chcesz osiągnąć.

Nieprzemyślana decyzja może okazać się bardzo kosztowna…

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jarosław Sierpień 6, 2015 o 08:37

Dzień dobry Pani Mecenas
Mam jedno pytanie, na które nikt nie jest mi w stanie konkretnie odpowiedzieć.
Jestem żołnierzem zawodowym, po rozwodzie w 2012r. i jestem w trakcie sprawy o podział majątku.
W lutym 2005r. zostało mi przydzielone mieszkanie służbowe, w kwietniu 2005r. wziąłem ślub. We wrześniu 2005r. mieszkanie zostało wykupione na własność i znaleźliśmy się w akcie notarialnym oboje.
Czy mieszkanie stanowi mój majątek odrębny ze względu na fakt, że zostało mi przydzielone przez ślubem i czy notariusz nie popełnił błędu w akcie notarialnych wpisując nas oboje? Nadmieniam, że zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu SZ tylko ja byłem uprawniony do wykupu. art. 56 i 58, ponieważ tylko ja byłem w decyzji i tylko ja tam mieszkałem. Proszę o podanie orzecznictwa. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: