Czy orzeczenie winy w sprawie o rozwód ma wpływ na podział majątku?

Katarzyna Skowrońska | Komentarze (1)

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które rozważają „walkę”  o rozwód z winy drugiej strony. Szczęśliwie (?) odpowiedź na to pytanie brzmi : nie ma takiego przełożenia. Nawet jeśli w sprawie o rozwód jeden z małżonków został uznany winnym rozpadu małżeństwa, nie oznacza to jeszcze, iż automatycznie będzie on w gorszej sytuacji w sprawie o podział wspólnego majątku.

Co do zasady podziałem majątku  zajmuje się sąd rejonowy w osobnej sprawie – po tym, jak wyrok w sprawie o rozwód będzie już prawomocny. Sąd rejonowy w takiej sprawie ustala, co wchodzi w skład wspólnego majątku, jaką wartość mają poszczególne składniki i jakie były dokonywane nakłady – z majątku wspólnego na majątki osobiste i z majątków osobistych na majątek wspólny.

I w tej właśnie sprawie sąd – jeśli jedna ze stron złoży wniosek o ustalenie nierównych udziałów –  będzie rozważał, czy taki wniosek zasługuje na uwzględnienie.

ALE nie jest tak, iż strona uznana za „winną” jest z automatu na gorszej pozycji w sprawie o podział majątku.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Mariusz Kwiecień 3, 2015 o 08:49

Bardzo chciałoby się wierzyć, że jest tak jak mówisz. Aczkolwiek niestety ja miałem już okazję zaobserwować sytuacje, w których sąd stał po stronie jednej ze… stron. Chociaż powoli przy rozwodach coraz rzadziej ewidentnie stoi się po stronie kobiety.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: